Co to takiego responsywna strona internetowa – jak ją pozycjonować?

Obecnie szukając informacji w internecie korzystamy z wielu różnych urządzeń. Będą to laptopy, komputery stacjonarne, jak również urządzenia mobilne. Osoby, które projektują strony internetowe, muszą się upewnić, że wykonane przez nich witryny będą właściwie wyświetlane na każdym z tych urządzeń. Działanie stron internetowych opiera się na arkuszach stylów CSS. Strony responsywne stosują oddzielne, alternatywne zestawy plików CSS, w zależności od urządzenia używanego do uzyskiwania dostępu do witryny. W ten sposób witryna reaguje na dane urządzenie, dostosowując się do rozdzielczości oraz kształtu ekranu.

Wygląd witryn może zmieniać się w zależności od urządzenia, na ekranach smartfonów strona może zostać nieco okrojona, przykładowo z elementów graficznych. Może być także inaczej wyświetlana, aby dostosować ją do wyświetlacza w orientacji pionowej. Przykładowo, podczas gdy osoba przeglądająca witrynę na komputerze stacjonarnym widzi menu nawigacyjne ustawione w poziomie, osoba przeglądająca witrynę na urządzeniu mobilnym widzi menu nawigacyjne wyrównane w pionie. Oczywiście na urządzeniach mobilnych może zostać użyta inna czcionka, która będzie lepiej widoczna na tego typu ekranach.

Dlaczego strony internetowe muszą być responsywne?

Jeszcze kilka lat temu korzystaliśmy z internetu za pomocą laptopów i komputerów stacjonarnych. Obecnie smartfony posiadają coraz mocniejsze procesory, a także większą ilość pamięci RAM, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystać do nawigacji w internecie. Zatem powstała potrzeba dostosowywania wszystkich stron internetowych do urządzeń mobilnych. Dodatkowo translacja powinna odbywać się w czasie rzeczywistym. Zatem konstrukcja strony internetowej powinna być nieco inna. Różne systemy używane na urządzeniach mobilnych także będą wymagały odpowiednich ustawień. Może być to kwestia nie tylko nawigacji, ale także sposobu obsługi ekranu.

Zobacz również:  10 popularnych wyszukiwarek w Polsce i na świecie - przegląd 2022

Obecnie właściciele stron zdają sobie sprawę z konieczności przystosowania witryny na urządzenia mobilne. Warto zwrócić uwagę, iż z roku na rok urządzenia mobilne są coraz chętniej wykorzystywane podczas serfowania po sieci. Obecnie ponad połowa ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych, dlatego każda strona musi być responsywna.

Wraz ze zwiększającą się liczbą urządzeń dostępne są różne rozdzielczości ekranu oraz orientacje. Cały czas na rynku pojawiają się nowe urządzenia z nowymi rozmiarami ekranu, czy nowymi funkcjonalnościami. Mogą być to tablety o orientacji poziomej, czy też nowe modele telefonów komórkowych, które trzymamy pionowo. Zatem każda strona musi dopasowywać się do określonej szerokości i wysokości wyrażanej w pikselach. Dodatkowo musi także określić prawidłową orientację.

Dobrym przykładem stron responsywnych mogą być strony oparte na silniku WordPress, w tym przypadku, będziemy wybierali layout, który automatycznie dostosuje się do urządzenia. Obecnie standardowo większość stylów stron www dostosowuje się do dowolnego urządzenia. Dzięki temu nie będziemy musieli zamawiać dodatkowych elementów graficznych. Warto zwrócić uwagę, że niektóre strony internetowe mogą zawierać duże ilości grafiki, w przypadku komputerów nie ma problemu z ich wyświetlaniem. Jednak w przypadku urządzeń mobilnych, które mają nieco mniejsze możliwości niż komputery, wersje stron mogą być okrojone.

Czym różnią się strony wyświetlane na różnych ekranach?

Witryny wyświetlane na urządzeniach mobilnych nie zawierają dużych plików graficznych, które mogły by spowolnić ładowanie na telefonach komórkowych. Należy pamiętać, iż niektórzy płacą dodatkowo za pobieranie danych z internetu czy też korzystają z wolniejszych urządzeń. Dlatego odpowiednio zoptymalizowana strona będzie najlepszym pomysłem. Do minimum można ograniczyć także menu, dodatkowo często także zmieni się układ z poziomego na pionowy. Można także nieco inaczej skonstruować menu, aby usprawnić nawigację w pionie na ekranie dotykowym.

Zobacz również:  Google Moja Firma - czyli wizytówka w Google

Co należy uwzględnić projektując strony responsywane?

Strony responsywne nazywamy także stronami mobilnymi, ze względu na możliwość obsługi ekranów urządzeń przenośnych. Z pewnością webmasterzy, którzy oferują obecnie tworzenie stron internetowych, muszą sprawdzić czy strona będzie odpowiednio ładowała się na telefonach. Można je także sprawdzić na komputerze. W przeglądarce Firefox możemy wybrać Ustawienia – Więcej Narzędzi – Tryb responsywny, lub też wykorzystać skrót klawiszowy Ctrl + Shift + M. Dzięki temu możemy szybko sprawdzić, w jaki sposób nasza strona będzie prezentowała się na urządzeniach mobilnych. Oczywiście najlepszym sposobem na sprawdzenie kompatybilności będzie przetestowanie strony na kilku urządzeniach z różnymi ekranami oraz z różnymi systemami operacyjnymi.

W przypadku projektowania systemów responsywnych używa się wartości względnych. Przykładowo określa się, jaką wartość procentową danego ekranu powinien zajmować dany element strony internetowej. Dzięki temu można łatwo dostosować stronę do każdego urządzenia, w odróżnieniu od ustawienia szerokości czy wysokości w pikselach.

Internauci szukali również: responsywna, responsywność stron, strony responsywne, strona responsywna, responsywne strony internetowe, responsywne strony www, responsywność strony internetowej, strony responsywne google, responsywna strona internetowa, co to jest responsywna strona internetowa, responsywna strona www, strona responsywna jak zrobić, koszt strony responsywnej, jak sprawdzić czy strona jest responsywna, rwd strony, jak sprawdzić czy strona jest mobilna, strona www responsywna, co to jest strona responsywna, strona mobilna a responsywna, strony www responsywne, sprawdzenie responsywności strony, strona mobilna czy responsywna, co to znaczy irytuje, responsywność, responsywny sklep internetowy, strona responsywna czy mobilna, tworzenie strony responsywnej, strona internetowa o czym, responsywne projektowanie stron, responsywne strony www dla każdego