Co to takiego domena internetowa i jak wyszukać jej właściciela?

Domena internetowa jest to adres, pod którym możemy znaleźć stronę internetową. Możemy wyróżnić różne typy domen, przykładowo będą one uniwersalne, takie jak .com, .net czy też .info. Dostępne są także domeny krajowe, przykładowo .de, .co.uk czy .pl, które są skrótem dla danego kraju. Systemem, który nadzoruje domeny, jest DNS, czyli Domain Name Server, gdzie rejestrujemy domeny. Jest to system centralny, który umożliwia zarejestrowanie domeny, która nie jest zajęta. Domeny, takie jak przykładowo .com czy też .net, są domenami najwyższego poziomu. Wyróżniamy także domeny funkcyjne, przykładem jest to domena org, która przeznaczona jest dla organizacji. Obecnie stosuje się także wiele innych rozszerzeń domen przypisanych do nazw miast czy też branż.

Dlaczego stosuje się domeny internetowe?

Domena jest istotna ze względu na łatwość zapamiętania adresu, w innym przypadku moglibyśmy posługiwać się w celu nawigacji adresami IP. Wykorzystujemy ją także w adresach poczty e-mail, możemy utworzyć wiele adresów poczty elektronicznej przypisanych do domeny. Mogą być to przykładowo adresy pracowników firmy. System DNS tłumaczy nazwy domenowe, które wpisujemy poszukując danej strony internetowej, które dotyczą danego adresu IP. W Polsce zarządzaniem domenami drugiego poziomu zajmuje się NASK czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Jakie rodzaje domen możemy wybrać?

Poszukując nazwy domen możemy zauważyć, iż możemy zakupić domeny posiadające wiele różnych rozszerzeń, mogą być to przykładowo domena .com, czyli domena dla użytku komercyjnego. Domena .gov jest zarezerwowana dla instytucji państwowych, przykładowo ministerstw oraz różnych jednostek administracyjnych.

Domena .edu przeznaczona jest dla edukacji, przykładowo szkół czy też uniwersytetów. Domena .org to domena internetowa dla różnego rodzaju stowarzyszeń oraz organizacji. Często będziemy wybierali domenę krajową, lub też domenę uniwersalną najwyższego rzędu .com. Oczywiście dostępne są do drugiego poziomu czyli przykładowo biz.pl. Każda domena może posiadać także subdomeny, każdy właściciel strony internetowej może stworzyć wiele subdomen dla swojej domeny internetowej. Może być to dobre rozwiązanie dla różnych oddziałów firmy.

Zobacz również:  Co to są meta tagi i czy znaczniki meta mają znaczenie?

Obecnie możemy używać różnych znaków w przypadku tworzenia domeny, mogą być to przykładowo litery alfabetu łacińskiego, jak również litery charakterystyczne dla danego kraju oraz języka. Można wykorzystywać także cyfry, znak „-”. Całkowita długość domeny bez rozszerzenia nie może być dłuższa niż 63 znaki, jednak często będziemy poszukiwali krótszej domeny, która będą łatwa do zapamiętania.

Wiele firm wybierając domenę może poszukiwać adresu, który będzie zawiewał słowa kluczowe kojarzone z naszą branżą. Warto zwrócić uwagę, iż niekiedy nazwy mogą być zajęte, dlatego nie zawsze możemy zarejestrować domenę przykładowo .com, niekiedy należy wybrać domenę .net czy też domenę z innym rozszerzeniem.

Obecnie możemy skorzystać z usług wielu firm, które zajmują się rejestrowaniem domen, często możemy liczyć na ciekawe promocje, zakup domeny na okres jednego roku jest dość niewielkim wydatkiem. Możemy zakupić domenę na dłuższy okres, przykładowo 2 lub 3 lat, dzięki czemu ją zarezerwujemy, wówczas nie będziemy musieli pamiętać o przedłużeniu po jednym roku. Wiele osób może poszukiwać także domen, na których wcześniej istniały strony internetowe, będą to przykładowo nazwy związane z produktami oferowanymi przez naszą firmę. Oczywiście warto zwrócić uwagę, iż możemy sprawdzić czy domena jest dostępna, jeżeli domena jest zajęta możemy sprawdzić, kto jest jej właścicielem. Otrzymamy także informacje o dacie wygaśnięcia okresu najmu domeny. Sprawdzimy czy mamy szansę zakupić domenę po jej wygaśnięciu, kiedy właściciel nie przedłuży domeny.

Możemy skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych, które umożliwiają nam znalezienie niedawno wygasłych domen. Często posiadają one specjalne wyszukiwarki, które mogą wyszukać domeny zawierające określony ciąg znaków, możemy znaleźć także informacje na temat daty wygaśnięcia. W ten sposób możemy pozyskać interesującą domenę z historią, czyli domeny do których prowadzą linki z innych stron. Dobrym pomysłem będzie narzędzie na stronie archive.org.

Zobacz również:  Co to jest clickbait i czy przynosi efekty

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Możemy skorzystać z protokołu TCP, nazywanego także WHOIS, który pozwala nam na uzyskanie informacji z bazy DNS o obecnym właścicielu danej domeny. Możemy uzyskać dane podmiotu, który zarejestrował domenę, będzie to także adres korespondencyjny, data rejestracji, data wygaśnięcia okresu najmu oraz adres e-mail.

Możemy skorzystać z wielu stron internetowych, które oferują uzyskanie tego typu danych. Jednak należy zwrócić uwagę, iż w związku z przepisami dotyczącymi ochrony praw osobowych, często otrzymamy informacje na temat firmy rejestrującej. Natomiast informacje na temat podmiotu, który jest rzeczywistym właścicielem domeny, mogą być ukryte.

W przypadku domem europejskich oraz krajów na terenie Unii Europejskiej od 2018 roku obowiązują przepisy RODO, czyli przepisy o ochronie danych osobowych, zatem dane właściciela pozostają ukryte.

Jak ukryć dane właściciela domeny?

Firmy zajmujące się rejestracją domen mogą zaoferować usługę ukrycia danych właściciela domeny. W zależności od firmy będzie to najczęściej opcja w panelu klienta. Dzięki temu nasze dane będą zabezpieczone przed udostępnieniem w bazie danych WHOIS, zapewni to ochronę danych osobowych czy też danych do kontaktu. Niekiedy tego rodzaju usługi mogą być płatne, jednak coraz częściej dostawcy usług internetowych oferują tego rodzaju usługę darmowo. Mogą wykorzystać to firmy, które chcą zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości. Należy także brać pod uwagę fakt, iż ochrona danych osobowych często związana jest z przepisami obowiązującymi w danym kraju. W ten sposób możemy ograniczyć niechciane wiadomości reklamowe, w ten sposób zminimalizujemy ilość spamu na naszej skrzynce pocztowej.

 

Szukano również: hierarchia domen, domena internetowa przykłady, domeny internetowe sprawdzenie, sprawdź właściciela domeny, domeny krajowe w adresach internetowych, internetowa domena, informacje o właścicielu domeny, wycena stron i domen, wyszukiwarka domen nask, sprawdzenie kto jest właścicielem domeny, sprawdzenie domeny com, sprawdzanie domen internetowych, domena internetowa co to jest, domena tld, domeny pierwszego poziomu, co to jest domena internetowa, znajdź domenę, czyja jest domena, właściciele domen, właściciel domeny whois, domena do kogo należy, właściciel domeny pl, czyja domena nask, czyja domena jak sprawdzić, domeny internetowe państw, domeny krajowe lista, sprawdz domene do kogo nalezy, sprawdzić domenę, do kogo należy domena internetowa, domena w internecie, domena jak sprawdzić, domena internetowa instytucji, who is domena, domena jest to, właściciel domeny internetowej, wyszukiwarka domen internetowych, domena co.za, domena internetowa to, co to znaczy domena internetowa, domena definicja, czyja domena, domena internetowa co to, właściciel domeny jak sprawdzić, czyja domena pl, czyja domena eu, domeny kto jest właścicielem, domeny internetowe rodzaje, sprawdzenie domeny do kogo należy, właściciel domeny, kogo jest domena, domena internetowa po angielsku, domeny rodzaje, czyja domena whois, jak sprawdzić domenę, domena internetowa definicja, sprawdzanie właścicieli domen, właściciel strony internetowej, domena org dla kogo, do kogo należy domena, sprawdzenie właściciela domeny, kto jest właścicielem domeny, domena internetowa, kogo domena, czyja to domena

Zobacz również:  Jak wygląda kampania Google Ads?

Artykuły warte uwagi