10 popularnych wyszukiwarek w Polsce i na świecie – przegląd 2022

Wyszukiwarki internetowe są przydatnym narzędziem wykorzystywanym przez użytkowników komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych na całym świecie do wyszukiwania informacji w Internecie. Wyszukiwarka jest to strona internetowa, której można używać do przeszukiwania dużych baz danych w poszukiwaniu informacji, na podstawie słów kluczowych. Wiele różnych danych tworzy bazę danych, które wyszukiwarka indeksuje, czyli odczytuje i zapisuje w tak zwanym indeksie.

Jaki jest ogólny cel wyszukiwarki?

Wyszukiwarka Google obecnie prezentuje użytkownikowi najlepszą treść lub odpowiedź na zapytanie. Aby to się udało, wyszukiwarka opiera się na algorytmie, który ocenia ponad 200 czynników rankinowych określających stronę i łączy je ze sobą. Czynniki te znajdują odzwierciedlenie w algorytmie, a tym samym w czynnikach rankingowych. W ten sposób użytkownik może szybko znaleźć to, czego szuka w Internecie, przykładowo na podstawie wpisanych w pasek wyszukiwarki fraz, słów kluczowych, czy też konkretnych pytań.

Jak wyszukiwarki indeksują internet?

Wyszukiwarki przechowują wile danych dotyczących stron internetowych. Jeśli wprowadzono słowo kluczowe czy zapytanie, wyszukiwarka przeszukuje wszystkie informacje przechowywane w jej bazie danych pod kątem tego słowa kluczowego. Za pomocą algorytmu, ustalana jest ważność każdej strony dla słowa kluczowego, a następnie szeregowane są wyniki, które uzyskamy. Wyświetlany wynik jest zatem rankingiem stron internetowych w odniesieniu do określonego słowa kluczowego. Często dołączany jest mały fragment treści, czyli metadane. Oprócz indeksowania stron internetowych, wyszukiwarki udostępniają również katalogi z całego świata, takie jak literatura, blogi, katalogi biznesowe czy archiwa wiadomości.

Jak strony internetowe trafiają do indeksu wyszukiwarki?

Z jednej strony boty, czyli tak zwane crawlery, indeksują strony internetowe i ich zawartość. Jest to proces w pełni zautomatyzowany i umożliwia wyszukiwarkom trafienie na stale rosnącą liczbę stron internetowych. Z drugiej strony nadal możliwe jest ręczne indeksowanie witryn internetowych w Google Search Console. Jest to szczególnie korzystne, jeśli zmieniona zawartość witryny ma zostać ponownie zindeksowana. Wyszukiwarki próbują zbudować jak największy indeks i zorganizować go wewnętrznie, aby móc prezentować najlepsze wyniki dla danego zapytania.

Liderem światowego rynku wyszukiwarek jest oczywiście Google, a następnie Bing oraz Yahoo!, która jest w rzeczywistości wyszukiwarką Bing na portalu internetowym. Znajdziemy również inne wyszukiwarki, takie jak chińską Baidu i rosyjską Yandex. Ponadto dostępne są wyszukiwarki oferujące większą prywatność Duck Duck Go i Ecosia.

Dlaczego użytkownicy korzystają z alternatywnych wyszukiwarek w Internecie?

Użytkownicy Internetu stają się coraz bardziej świadomi swoich śladów pozostawianych online i związanego z tym ryzyka. Śledzenie, pliki cookie, ochrona danych osobowych to także tematy, które propagują niektóre alternatywne wyszukiwarki, czy też inny sposób obchodzenia się z danymi osobistymi niż branżowy gigant Google. Ponieważ internauci są coraz bardziej świadomi wartości swoich danych, coraz więcej osób decyduje się na alternatywne wyszukiwarki. Oprócz zwiększonej ochrony danych wyszukiwarka Ecosia oferuje również sadzenie drzew, możemy mieć zatem pozytywny wpływ na środowisko wybierając wyszukiwarkę. Jak dotąd liderem branży na całym świecie jest nadal wyraźnie wyszukiwarka Google.

Zobacz również:  Kampania SEO - Kluczowa Strategia Dla Skutecznego Pozycjonowania

Znajomość udziału w rynku i sposobu działania niektórych wyszukiwarek ma ogromne znaczenie podczas pracy w zakresie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Choć w naszym kraju w większości przypadków można skoncentrować się na optymalizacji pod kątem wyszukiwarki Google, należy zawsze obserwować rozwój popularności innych, alternatywnych wyszukiwarek.

Ranking najbardziej popularnych wyszukiwarek w Polsce i na świecie

Google

Najbardziej popularną wyszukiwarką jest Google z udziałem w rynku światowym wynoszącym około 92 procent, w Polsce 97 procent. Wyszukiwarka dostarcza spersonalizowane wyniki wyszukiwania na podstawie zapisanych danych użytkownika. Oprócz dopasowanych wyników na stronie, wyniki są podzielone na kategorie, takie jak obrazy, wiadomości czy filmy. Istnieją również oddzielne funkcje do wyszukiwania i porównywania cen usług i artykułów do zakupów online. Wyszukiwarka Google została uruchomiona w 1998 roku przez dwóch studentów, a byli to Larry Page i Sergey Brin. Dzięki prostej prezentacji wyników i znacznie lepszej ocenie trafności witryn w porównaniu do innych wyszukiwarek w tamtym czasie, Google jest obecnie najbardziej skuteczną wyszukiwarką na świecie.

Bing

Wyszukiwarka Microsoft Bing, uruchomiona w 2009 roku, jest drugą co do wielkości wyszukiwarką po Google, ale mając około 3 procent udziałów na świecie i niecałe 2 w Polsce, ma już znacznie mniejszy udział w rynku. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest atrakcyjnie zaprojektowana strona startowa z obrazami tła, które zmieniają się każdego dnia. Podobnie jak w Google, zapytania są podzielone na kategorie, takie jak obrazy, filmy, aktualności czy zakupy. Istnieje również osobna wyszukiwarka map. Bing w przeciwieństwie do innych wyszukiwarek nie tylko dostarcza użytkownikowi wyniki, ale także oferuje pomoc w podejmowaniu decyzji. Bing oferuje również system Microsoft Rewards, dzięki temu zbierasz punkty podczas korzystania z funkcji wyszukiwania. Następnie możesz wymienić te punkty bonusowe na przykład na karty podarunkowe, filmy lub aplikacje. Wszystko czego potrzebujesz to konto Microsoft, za pomocą którego możesz zarejestrować się w systemie nagród.

Yahoo!

Wyszukiwarka Yahoo! jest obsługiwana przez Bing i oferuje dodatkowe funkcje. Ma udział wynoszący 1,6 procent na świecie, a w Polsce około 0,5. Yahoo! jest również powiązane z serwisem fotograficznym Flickr i dlatego nadaje się szczególnie do wyszukiwania obrazów. Oprócz funkcji wyszukiwarki Yahoo! własny portal internetowy, który z jednej strony oferuje takie funkcje, jak wiadomości, a z drugiej własną platformę e-mail. Yahoo! został założony w 1994 roku przez Jerry’ego Yanga i Davida Filo. Początkowo uruchomiony jako katalog stron internetowych, powiązany z nim portal internetowy oferuje teraz długą listę usług i produktów w ponad 50 językach. Firma Yahoo nawiązała współpracę z Microsoftem w 2009 roku i w międzyczasie zintegrowała wyszukiwarkę Bing ze swoim portalem.

Zobacz również:  Reklama społeczna - definicja co to takiego?

Baidu

Baidu to wyszukiwarka z Chin, jest używana głównie w krajach azjatyckich. W skali świata udział w rynku wynosi 1,16 procent, w Chinach korzysta z niej około 70 procent internautów. Minimalistyczny design przypomina Google, ale jest dostępny tylko w języku chińskim. Jeśli chodzi o funkcje, wyszukiwarka Baidu również wydaje się być oparta na Google i oferuje takie narzędzia, jak mapy oraz wyszukiwanie muzyki i wideo, dzięki Baidu użytkownicy mogą również wyszukiwać pliki MP3. Ponadto istnieje własny portal społecznościowy, forum pytań i encyklopedia online. Baidu współpracuje jednak z władzami chińskimi, dlatego firma jest wielokrotnie konfrontowana z oskarżeniami o cenzurę.

Yandex

W Rosji najpopularniejszą wyszukiwarką jest rosyjska alternatywa Google, a mianowicie wyszukiwarka stron internetowych Yandex, która ma udziały światowe wynoszące 0,6 procent, w Rosji korzysta z niej niemal połowa internautów. Wyszukiwarka Yandex została uruchomiona w 1997 roku. Funkcja wyszukiwania ma strukturę podobną do Google. Mogą być wyświetlane strony internetowe, obrazy i wiadomości. Istnieją również narzędzia wewnętrzne, takie jak mapy i funkcja tłumaczenia, podobnie jak w wyszukiwarce Google.

DuckDuckGo

W DuckDuckGo nacisk kładziony jest na ochronę danych osobowych, dlatego żadne dane użytkownika nie są zbierane, przechowywane ani wykorzystywane. Szacuje się, że na całym świecie ta wyszukiwarka ma 47 milionów zapytań dziennie, a udziały w rynku są określane na 0,5 procent. Aby określić wyniki wyszukiwania, DuckDuckGo przeszukuje wszystkie główne wyszukiwarki, takie jak Google i Bing, a także korzysta z własnych robotów indeksujących, które przeszukują witryny internetowe w celu znalezienia informacji pasujących do wyszukiwania. Jest to duże ograniczenie w porównaniu z Google, który ma zestaw algorytmów, które pozwalają znaleźć najlepsze wyniki ze wszystkich witryn dostępnych w Internecie. Podobnie jak w innych wyszukiwarkach, wyniki wyszukiwania są wyświetlane według kategorii, takich jak obrazy, filmy, wiadomości. DuckDuckGo ma również własną funkcję mapy.

Ask.com

Wyszukiwarka Ask.com została po raz pierwszy wydana w 1996 roku pod nazwą Ask Jeeves, co jest odniesieniem do wszechwiedzącej fikcyjnej postaci z publikacji pisarza PG Wodehouse’a. Ma udziały wynoszące 0,42 procent w rynku światowym. Przede wszystkim Ask.com charakteryzuje się możliwością wpisania kompletnych pytań. Ask.com jest własnością IAC i jest jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek w Stanach Zjednoczonych. Umożliwia wyszukiwanie tekstowych postów internetowych i filmów, jednak jakość wyników nie jest porównywalna z Google czy Bing.

Startpage

Wyszukiwarka Startpage jest w zasadzie partnerem Google, który płaci za wyniki wyszukiwania z Google i jest refinansowany z przychodów z reklam. Startpage nie udostępnia żadnych danych swoich użytkowników, a zapytania wprowadzone do wyszukiwania są anonimowe. Jakość wyników pozostaje nieco w tyle za wynikami Google, ponieważ wyniki nie są zlokalizowane ani spersonalizowane. To znacznie zmniejsza trafność wyników, zwłaszcza w przypadku zapytań wyszukiwania lokalnego.

Zobacz również:  Czy można postawić szybki i sprzedający sklep na platformie Wordpress?

Oprócz Google istnieje cała gama alternatywnych wyszukiwarek na całym świecie, które pod względem funkcji i zastosowania przypominają branżowego giganta. Na przykład, jeśli przywiązujesz szczególną wagę do ochrony swoich danych, zaleca się wyszukiwanie w DuckDuckGo, Qwant, Metager lub Ecosia. Ranking wyszukiwarek innych niż Google nie jest w żadnym wypadku wyczerpujący i na pewno w przyszłości będzie ich o wiele więcej. Ale jeśli chodzi o zajmowanie czołowych miejsc, Google i Bing prawdopodobnie utrzymają swoje stanowiska przez wiele lat.

Szukano również: wyszukiwarka, wyszukiwarek, wyszukiwarki internetowe, ranking wyszukiwarek, wyszukiwarki internetowe lista, najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w polsce, wyszukiwarki polskie, wyszukiwarki internetowe w polsce, najpopularniejsze wyszukiwarki w polsce, wyszukiwarki w polsce, najpopularniejsze wyszukiwarki, wyszukiwarki internetowe ranking, wyszukiwarki pl, ranking wyszukiwarek w polsce, wyszukiwarki internetowe polskie, wyszukiwarki polskie i zagraniczne, popularne wyszukiwarki internetowe, wyszukiwarka stron, wyszukiwarki na świecie, wyszukiwarki www, najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie, wyszukiwarki stron www, wyszukiwarki i portale internetowe, przeszukiwarki internetowe, wyszukiwarki światowe, największa wyszukiwarka internetowa na świecie, wyszukiwarki online, najlepsza wyszukiwarka stron, przeszukiwarka internetowa, wyszukiwarki w internecie, wyszukiwarki internetowe na świecie, znane wyszukiwarki internetowe, przeglądarki internetowe bing, popularne przeglądarki internetowe w polsce, statystyki wyszukiwarek, wyszukiwarki internetowe inne niż google, wyszukiwarki zagraniczne internetowe, wyszukiwarki ranking, zagraniczne wyszukiwarki internetowe, popularność przeglądarek w polsce, najpopularniejsze przeglądarki internetowe w polsce, wyszukiwarki inne niż google, wyszukiwarka internetowa bez cenzury, wyszukiwarki internetowe bez cenzury, najpopularniejsze wyszukiwania, wyszukiwarki internetowe zagraniczne, najpopularniejsze przeglądarki w polsce, rodzaje wyszukiwarek internetowych lista, wyszukiwarka internetowa ranking, wyszukiwarki i przeglądarki internetowe, jakie wyszukiwarki internetowe, wyszukiwarki świata, wyszukiwarek internetowych, wyszukiwarki internetowe pl, inne wyszukiwarki internetowe, wyszukiwarka internetowa zagraniczne, rosyjska wyszukiwarka stron, wyszukiwarki internetowe google, popularna wyszukiwarka internetowa, internetowe wyszukiwarki, ranking przeglądarek na świecie, lepsza wyszukiwarka od google, adresy wyszukiwarek internetowych, wyszukiwarka lepsza od google, amerykańska wyszukiwarka internetowa, wyszukiwarki swiatowe, wyszukiwarki stron, jakie mamy wyszukiwarki internetowe, portale i wyszukiwarki internetowe, wyszukiwarki podobne do google, wyszukiwarka bez cenzury, statystyki przeglądarek w polsce, ranking przeglądarek w polsce, wyszukiwarki internetowe najpopularniejsze, zagraniczne wyszukiwarki, wyszukiwarka google polska, wyszukiwarki bez cenzury, jakie są wyszukiwarki internetowe, przeglądarki internetowe w polsce, różne wyszukiwarki internetowe, przeglądarki internetowe zagraniczne, inne wyszukiwarki, najlepsza wyszukiwarka, wyszukiwarki zagraniczne, wyszukiwarka internetowa, wyszukiwarki, wyszukiwarki internetowe inne niż google