Co to takiego Safe Search?

Rodzice, którzy chcą chronić swoje dzieci przed niektórymi treściami w internecie, mogą wykorzystać funkcję SafeSearch, która pozwala na automatyczne filtrowanie wyników w wyszukiwarce Google. W ten sposób mogą zostać zablokowane treści o charakterze erotycznym, przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia. Możemy w ten sposób zabezpieczyć nasz domowy komputer, oczywiście tego rodzaju funkcje posiadają także przeglądarki internetowe.

Filtrowanie treści dla dorosłych przy pomocy Safe Search

Google, która jest najpopularniejszą wyszukiwarką, wprowadziła możliwość filtrowania treści dla dorosłych, aby najmłodsi nie byli narażeni na nie podczas przeglądania Internetu. Należy zwrócić uwagę, iż Google filtruje strony z frazami, które mogą być kojarzone z kontekstem seksualnym, dodatkowo można także określić, które strony powinny być zablokowane. Filtr SafeSearch jest automatycznie włączony na urządzeniach przeznaczonych dla dzieci, mogą być to przykładowo urządzenia przenośne, takie jak tablety. Wówczas rodzice nie muszą wprowadzać dodatkowych ustawień, jednak należy się upewnić, iż urządzenia, które znajdują się w naszym domu, mogą być to komputery, tablety czy też smartfony, mają włączony system SafeSearch. Kiedy system działa, niebezpieczne wyniki nie zostaną pokazane przez wyszukiwarkę.

Jak ustawić blokowanie niepożądanych treści?

W Google ustawienia bezpiecznego przeglądania treści znajdziemy klikając przycisk ustawień, wówczas po rozwinięciu będziemy mogli wybrać opcję „Filtr wyników dla pełnoletnich”, lub też możemy to zrobić pod adresem:

https://www.google.com/safesearch

Filtry możemy znaleźć także w innych wyszukiwarkach, przykładowo w Bing filtr znajduje się po prawej stronie wyników wyszukiwania.

Filtry pozwalają chronić użytkowników przed nieodpowiednimi treściami, możemy zatem kontrolować co przeglądają nasze dzieci. Oczywiście tego rodzaju filtry znajdziemy także na smartfonie wyposażonym przykładowo w system Android.

Zobacz również:  Najlepsze darmowe narzędzia SEO

Możemy skorzystać także z Google for Families, skąd możemy zarządzać ustawieniami wyszukiwania dziecka. Jest to bezpieczny sposób wprowadzenia ustawień, ponieważ dziecko nie będzie mogło wprowadzić zmian. Można ustawiać także filtry w placówkach edukacyjnych, w tym przypadku kiedy uczniowie logują się do Google Workspace for Education, gdzie wyniki wyszukiwania są ograniczone. Oczywiście osoba odpowiedzialna za zarządzenie kontami w szkole będzie mogła wprowadzić inne ustawienia z poziomu konsoli administracyjnej.

Wówczas ustawienia dotyczą tylko konta dziecka, nie pozwalając na dostęp do treści niewłaściwych. Jeżeli chcemy sprawdzić ustawienia dla konta naszego dziecka, wchodzimy w aplikację Family Link, wybieramy odpowiednie konto. Następnie wybieramy Zarządzaj ustawieniami, następnie Wyszukiwarka Google, wówczas uzyskamy dostęp do ustawień SafeSearch dla wyszukiwarki Google.

Jak skonfigurować Google SafeSearch na Androidzie i iPhone’ach?

Otwieramy dowolną przeglądarkę na urządzeniu mobilnym, następnie przechodzimy do Google, wybieramy ustawienia, w tym przypadku należy wybrać Zarządzaj kontem Google. W zakładce Dane i personalizacja wybieramy Ustawienia wyszukiwania, gdzie będziemy mogli zarządzać ustawieniami filtra SafeSearch.

Ochrona przed niepożądanymi stronami w Chrome

Filtry pozwolą na nadzór treści, jakie przeglądają dzieci, może być to blokada treści niepożądanych z poziomu Google, możemy także ustawić blokowanie niebezpiecznych stron z poziomu przeglądarki Chrome. W tym celu klikamy ikonę ustawień po prawej stronie, która pozwoli nam przejść do sekcji Ustawienia, następnie wybieramy Prywatność i bezpieczeństwo. W zakładce Bezpieczeństwo będziemy mogli ustawić silniejszą ochronę, standardowo wybrana jest opcja Standardowa ochrona przed stronami, pobieranymi plikami i rozszerzeniami, które są uznawane za niebezpieczne. Jeżeli chcemy chronić nasz komputer, a także lepiej filtrować treści, możemy wybrać opcję Silniejsza ochrona.

Ustawienia bezpieczeństwa w przeglądarce Firefox

W przeglądarce Firefox przechodzimy do ustawień klikając ikonę po prawo, następnie wybieramy zakładkę Prywatność i bezpieczeństwo, w dziale Bezpieczeństwo znajdziemy możliwość ustawienia blokowania niebezpiecznych oraz podejrzanych treści. W tym przypadku możemy wybrać także możliwość blokowania pobierania plików oraz ostrzeżenia przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Dodatkowo w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed stronami, które mogą dokonywać ataków, czy też mogącymi pobrać numer naszej karty kredytowej.

Zobacz również:  Co to takiego domena internetowa i jak wyszukać jej właściciela?

Należy pamiętać, iż w internecie znajdziemy wiele stron o tematyce dla dorosłych. Mogą być to strony o kontekście seksualnym lub też strony, które przygotowane są przez cyberprzestępców, które mają na celu wykradzenie danych czy przejęcie kontroli nad naszym komputerem. Dodatkowo mogą być to także strony, które wyłudzają różnego rodzaju dane, mogą być blokowane z poziomu przeglądarek lub wyszukiwarek internetowych.

Z pewnością zwiększenie stopnia zabezpieczeń na urządzeniach używanych przez dzieci zabezpieczy je nie tylko przed treściami o kontekście erotycznym, ale także nie wejdą na strony niebezpieczne dla naszych urządzeń. Możemy w ten sposób zabezpieczyć się przed wykradzeniem ważnych danych, które mogły by zostać wykorzystane przez cyberprzestępców, przykładowo do przejęcia kontroli nad naszym kontem bankowym.

Internauci szukali również: safesearch, safe search, safe search google, safesearch android, google safesearch jak wyłączyć, jak wyłączyć filtr rodzinny w google chrome, filtr rodzinny google chrome, safe search google android, jak wyłączyć filtr w google, filtr rodzinny google, jak wyłączyć dynamiczne wyszukiwanie w google, ochrona rodzicielska google chrome, strona główna google jak ustawic, filtrowanie google, ustawianie google jako strony głównej, safe search firefox, blokowanie stron erotycznych google chrome, filtr rodzinny chrome, wyszukiwane hasła google, wyszukiwanie dynamiczne chrome, blokowanie stron dla dorosłych google chrome, jak wyłączyć filtr google, filtrowanie treści w internecie, kontroluj wyświetlane obrazy zmieniając ustawienia filtra safesearch, safe search on google chrome, ustawienia strony głównej google, blokowanie stron erotycznych w google chrome