Jak często powinno się aktualizować system WordPress?

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia własnych stron internetowych. Szacuje się, że nawet 1/3 wszystkich stron w sieci opiera się właśnie na WordPressie. Oprogramowanie jest stale aktualizowane, wraz z wtyczkami, które poszerzają funkcjonalność naszej strony. Sama instalacja WordPressa jest niezwykle prosta. Problemy mogą pojawić się w przypadku aktualizacji. Jak często należy aktualizować system WordPress?

W teorii aktualizacja zajmuje kilka minut

WordPress w przypadku stron zarejestrowanych na serwerach hostingowych jest zainstalowany jako wtyczka. Firmy hostingowe zdają sobie sprawę, jak wiele osób bazuje na tym oprogramowaniu i dokłada wszelkich starań, aby działania w obrębie WordPressa były szybkie i proste. W teorii, wystarczy kilka kliknięć, aby zainstalować, a także zaktualizować oprogramowanie. O ile sama instalacja rzeczywiście nie nastręcza problemów, o tyle z aktualizacją bywa różnie…

Każda aktualizacja wiąże się z pewnym ryzykiem

Czy aktualizacja WordPress może doprowadzić do usunięcia strony? Tak. Przekonało się o tym wielu użytkowników stron kupionych od osób trzecich. Zdarza się, że aktualizacja nadpisuje bieżący rdzeń WordPressa, co może wiązać się z bezpowrotną utratą zgromadzonych danych. Może się również zdarzyć, że aktualizacja WordPressa zaburzy wygląd strony i usunie pewne funkcjonalności związane z zainstalowanymi wtyczkami, które mogą być niekompatybilne z aktualną wersją systemu. Nie dziwi zatem fakt, że aktualizacje systemu WordPress wzbudzają liczne obawy ze strony użytkowników.

Warto skorzystać z pomocy specjalistów

Jeśli strona została zakupiona od osoby trzeciej, warto skorzystać z usług webmastera lub programisty, który dostosuje domenę do naszych indywidualnych potrzeb, a także zrobi porządek z oprogramowaniem WordPress, tak, aby aktualizacje nie stwarzały ryzyka utraty strony. Co więcej, warto utrzymywać kontakt z takimi osobami, ponieważ w przypadku prowadzenia biznesu online jesteśmy poniekąd uzależnieni od prawidłowej pracy naszej strony. Ewentualne problemy wymagają natychmiastowej i fachowej reakcji.

Zobacz również:  Pozycjonowanie stron w pigułce

Jak przygotować się do aktualizacji WordPress?

Warto zaopatrzyć stronę we wtyczkę, która pozwala jednym kliknięciem przeprowadzić domenę w tryb prac technicznych. Możemy dostosować szablon, w którym przepraszamy za chwilowe trudności i informujemy użytkowników o prowadzonych pracach konserwacyjnych. Przed aktualizacją warto uaktywnić ten tryb. Ogromnym plusem jest możliwość podglądu strony po aktualizacji. Niezwykle istotne jest także regularne tworzenie kopii zapasowej.

Jak często przeprowadzać aktualizacje systemu WordPress?

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego artykułu, aktualizacje systemu WordPress warto przeprowadzać przy okazji pojawienia się większych poprawek. Warto także chwilę odczekać, gdyż pierwsze wersje mogą zawierać błędy, które są naprawiane z czasem. Aktualizacje możemy przeprowadzać co kilka miesięcy. Warto jednak zrobić to miesiąc po opublikowaniu nowej wersji oprogramowania. W ten sposób zyskujemy pewność, że popularne wtyczki zostały dostosowane do najnowszej wersji systemu.